Bizim Frigler’in Başlığı “Fransa’nın Sembolü” olabilir mi?

Bizim Frigler’in Başlığı “Fransa’nın Sembolü” olabilir mi?

Anadolu’nun kadim uygarlıklarından Friglerin taktığı kırmızı “Frig Başlığı”, Fransa tarafından 2024 Paris Olimpiyatları’nın maskotu (tanıtım yüzü) olarak seçildi.

Anadolu’nun en önemli krallıklarından Frigya’yı (MÖ 9.-7. yy) kuran Frigler, Türkiye çapında bilinmediği için Fransa gibi ülkeler erken davranarak kendi ülkelerinin sembolü yapabiliyor.

Fransız İhtilali sırasında elinde Fransa Bayrağı, başında Frig Başlığı bulunan Marienne, Fransızların çok önem verdiği ve ülkenin sembolü olarak kabul ettikleri bir isim. Frig başlıklı Marienne’den hareketle 2024 Paris Olimpiyatları’nda Friglerden esinlenerek “Phryges” adı verilen maskotlar yapılmış ve bu organizasyonun simgesi seçilmiştir. Ve bu tanıtımda hiçbir şekilde Frig Başlığı’nın aslında Anadolu Uygarlıklarından Friglere ait olduğu, isminin kökeninin de buradan geldiğine yer verilmemiştir.

Tarih bilinci dediğimiz şeye en çarpıcı örnek olarak gösterebiliriz herhalde bu durumu.

Kendi tarihini bilmeyen bir ülkenin, evrensel düzeyde bilinen kendi mirasına bile sahip çıkamaması çok üzücü.

Umarım bir gün başta Frig Uygarlığı olmak üzere Anadolu’nun tüm kadim uygarlıkları yurt sathında her yönüyle bilinir ve böylesine zengin bir mirasa sahip çıkılır…

Sağlıcakla kalınız.

Paylaşın : Facebook Twitter
26 Ocak 2023 Tarihinde Yayınlandı
Yükleniyor
Lütfen Bekleyiniz